Pääkaupunkiseudun evankelisluterilaiset seurakunnat ovat jo useiden vuosien ajan olleet mukana Helsinki Pride -viikolla, jonka aikana juhlistetaan sukupuolen ja seksuaalisuuden moninaisuutta.
– Olemme vuosittain mukana Pride-viikolla. Meidän seurakunnissa on jäseniä, luottamushenkilöitä, vapaaehtoisia ja työntekijöitä, jotka kuuluvat seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin tai ovat heidän läheisiään, muistuttaa Espoon seurakuntayhtymän monikulttuurisuustyön asiantuntija Matti Peiponen.
Kirkolliskokousedustaja ja Helsingin yhteisen kirkkovaltuuston puheenjohtaja Hanna Mithiku pitää Prideä ihmisoikeustapahtumana, ”joka tavoittaa kymmeniä tuhansia suomalaisia.”
– Pride on hyvin luonteva paikka ilosanoman esillä pitämiselle, sanoo Mithiku.
Muutosta on tapahtunut reilussa 20 vuodessa.
– Enää ei kaikissa hiippakunnissa pappien tarvitse pelätä sanktioita, jos he vihkivät sateenkaariparin, sanoo Jaana Partti, Kallion seurakunnan sateenkaaripappi.
Helsinki Pride -viikolla 28.6.–4.7. nähdäänkin runsaasti kirkollista ohjelmaa kuten Sateenkaarimessu ja Sateenkaarihartaus.
Viimeisinä aikoina hyvä käännetään pahaksi ja paha hyväksi