Kotimaa Muu maailma Politiikka

Tutkimus: Enemmistö suomalaisista vastustaa hallituksen Israel-linjaa ja vaatii asekaupan lopettamista

Kuvakaappaus/Youtube.

Fingon tilaama tutkimus paljastaa selkeän enemmistön vastustavan hallituksen Israel-linjaa ja tiivistyvää aseteknologia­yhteistyötä.

Tuoreen Taloustutkimuksen kyselyn mukaan 52 prosenttia suomalaisista haluaa lopettaa Suomen ja Israelin välisen asekaupan, kunnes Israel lakkauttaa palestiinalaisalueiden laittoman miehityksen. Kyselyn tilasi kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo.

Fingon toiminnanjohtaja Linda Konate korostaa, että tulokset avaavat uuden näkökulman suomalaisten suhtautumisesta ulkopolitiikkaan.

”Kysely lisää ymmärrystä suomalaisten suhtautumisesta Suomen ja Israelin välisiin suhteisiin. Suomalaisten kantoja tähän ajankohtaiseen ulko- ja turvallisuuspoliittiseen kysymykseen ei ole tietääksemme aiemmin käsitelty julkisuudessa. Suomessa tarvitaan selvästi lisää keskustelua ulkopolitiikan arvoista ja suunnasta.”

Selvä enemmistö lopettamisen kannalla

Kyselyssä vastaajia pyydettiin ottamaan kantaa väitteeseen: “Suomen tulee lopettaa asekauppa Israelin kanssa, kunnes se lakkauttaa palestiinalaisalueiden laittoman miehityksen.”

Tulokset jakautuivat seuraavasti:

  • 52 % samaa mieltä
  • 35 % eri mieltä
  • 13 % ei osannut sanoa

Fingon kansainvälisen politiikan asiantuntija Johannes Hautaviita huomauttaa, että jakolinjoista huolimatta enemmistön kanta on selkeä.

”Vaikka asekauppa selkeästi jakaa suomalaisia, on ero asekaupan vastustajien ja tukijoiden välillä merkittävä. Suuri osa suomalaisista torjuu kategorisesti hallituksen päätöksen jatkaa ja syventää läheistä aseteknologista yhteistyötä Israelin kanssa.”

Asekauppa kasvanut – ja ajoitus herättää kritiikkiä

Hautaviidan mukaan keskustelun kiihtymiselle on kaksi pääsyytä: yhteistyön tiivistyminen ja sen ajoitus.

”Suomen käymä asekauppa ja yhteistyö Israelin kanssa on tiivistynyt entisestään 2020-luvulla. Toisaalta keskustelua kirvoittaa asekaupan ajoitus, sillä Israel on viime vuosina toteuttanut kansanmurhaa Gazassa ja kansainvälinen rikostuomioistuin (ICC) on asettanut maan johtajille pidätysmääräykset epäiltyinä sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan.”

Tukholman rauhantutkimusinstituutti SIPRI raportoi, että vuosina 2020–2024 yli 35 prosenttia Suomen raskaista asehankinnoista tuli Israelista. Israel on ollut Suomen suurin yksittäinen raskaan kaluston toimittaja.

Suomen puolustusselonteossa (2024) Israel nimettiin ”olennaiseksi kumppaniksi” puolustusmateriaaliyhteistyössä.

Ristiriita Suomen ulkopoliittisiin tavoitteisiin

Hautaviidan mukaan asekauppa ei ole linjassa Suomen julkilausuttujen arvojen kanssa.

”Asekauppa on räikeässä ristiriidassa Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittisten tavoitteiden, kuten oikeusvaltioperiaatteen, kansainvälisen oikeuden ja ihmisoikeuksien edistämisen kanssa.”

Hän varoittaa myös tulevista riskeistä:

”Mikäli Israeliin kohdistetaan kansainvälisiä talouspakotteita tulevina vuosina – kuten enemmistöt haluavat monessa Euroopan maassa, Suomessa mukaan lukien – Suomi joutuu hankalaan tilanteeseen Israelin kanssa muodostuneen riippuvuuden vuoksi.”

Hautaviita muistuttaa lisäksi Israelin päätöksestä olla toimittamatta asejärjestelmiä Ukrainalle, koska maa haluaa säilyttää hyvät suhteet Venäjään.

”Nykyinen kumppanuus sitoo Suomea tiiviisti Israeliin vuosikymmeniksi eteenpäin.”

Jatkoa vuoden 2024 kyselylle

Kysely jatkaa Fingon vuonna 2024 teettämää selvitystä, jonka mukaan yli puolet suomalaisista kannatti talouspakotteita Israelille.

Uusin aineisto kerättiin Taloustutkimuksen internet-paneelissa 19.–30.12.2025, ja se on painotettu iän, sukupuolen, asuinalueen ja puoluekannatuksen mukaan.

Israel-hankinnat: ilmatorjunnasta tiedusteluun

Suomen ja Israelin välinen puolustusyhteistyö näkyy erityisesti ilmatorjunnan ja tiedusteluteknologian hankinnoissa. Viime vuosien merkittävin yksittäinen kauppa on ollut israelilaisen Rafael-yhtiön David’s Sling ‑ilmatorjuntajärjestelmä (eli Daavidin linko) joka muodostaa uuden pitkän kantaman torjuntakyvyn Suomen ilmapuolustukseen.

Lisäksi Suomi on ostanut Israelista miehittämättömiä ilma-aluksia (UAV) tiedustelu- ja valvontakäyttöön, yhteisarvoltaan yli 17 miljoonaa euroa. Israelista on hankittu myös suojavarusteita, sensorijärjestelmiä ja muuta puolustusteknologiaa, joiden avulla Suomi on vahvistanut sekä ilmatorjuntaa että tilannekuvaa.

Fingon mukaan juuri nämä hankinnat ovat luoneet riippuvuussuhteen, joka voi tulevaisuudessa rajoittaa Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista liikkumatilaa, mikäli Israelin kansainvälinen asema heikkenee tai pakotteet kiristyvät.

Lue lisää aiheesta:
2 Kommenttia
Uusin
Vanhin Äänestetyin
Palautteet
Näytä kaikki kommentit
Gabriel von Essen

Koko Israelin valtion alue on muslimien ja vasemmistolaisten propagandan mukaan ”laittomasti miehitettyä palestiinaa” jota ne ovat sitten ”vapauttamassa j-talaisista” aivan kuten venäläiset ”vapauttaa” Ukrainaa ”fasisteista”. Ne ”palestiinalaiset” eivät ole alueen alkuperäisväestöä, juutalaiset ovat, heillä on 4000 vuoden yhtäjaksoinen historia alueella.Keitä ”palestiinalaiset” ovat? Israel ja Jordania ovat perustetut samana päivänä 24.07.1922 Kansainliiton päätöksellä ja britit saivat siihen mandaatin. Heti aluksi he keksivät Israelin nimeksi Palestiina joka oli voimassa 1922 – 1948. Israel itsenäistyi 14.05.1948 ja välittömästi 5 muslimivatiota hyökkäsivät Israeliin tarkoituksena hävittää juutalaiset maasta mutta israelilaiset saivat torjuntavoiton mutta menetti alueestaan Golanin, Juudean, Samarian ja Gazan. Syyrian miehitys Golanilla jatkui, Jordania miehitti ja anneksoi laittomasti Juudean ja Samarian, Egypti miehitti laittomasti Gazan.

Brittien mandaatin aikana laittomat muslimi siirtolaiset Israelin alueelle tulivat Libanonista, Syyriasta, Irakista, Saudeista, Jordaniasta ja Egyptistä ja perustivat laittomia siirtokuntiaan Israelin alueelle brittien suojeluksessa ajaakseen j-talaiset pois Jihadilla. 1948 syntyi 2 pakolaisryhmää j-talaiset 800000 ja arabit 60000, YK perusti ”palestiinalaisia” varten erikoisen UNRWA systeemin. Laittomat arabisiirtolaiset adoptoivat brittien Israelille keksimän nimen ”palestiina” ja sen mukaisesti ”palestiinalaisen” identiteetin. Itsenäistyessään Israel palautti maansa nimen käyttöön joten ”palestiina” lakkasi olemasta sen nimenä. Edelleenkin arabimuslimit jatkavat Jihadia yli 100 vuotta jatkunutta Israelin maan valloitusta Juudea, Samaria ja Gaza ei ole ”palestiina” eikä 2valtion malli tule kysymykseenkään. Israelin alueiden laiton miehitys päättyi 1967 Kuudenpäivän sotaan.

”The truth is that Jordan is Palestine and Palestine is Jordan”
King Hussein I of Jordan in a newspaper interview November 26.1981.
Jordania itsenäistyi 1946 ja Israel 1948.

Ilkka

Ei tuo kyselyn tulos niin ihmetytä kun on seurannut tuota valtamedian uutisointia. Puuttumatta yksityiskohtiin, puolustautuminenhan on suomessakin kiellettyä.

Uusimmat uutiset