Eurooppa Maahanmuutto Politiikka

Toinen järjetön idea Saksassa rajojen sulkemisen sijasta: Naisille öisin ”ilmaisia” taksikyytejä

Kuvituskuva: Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / Riggwelter at wts wikivoyage.

Naisille tarjotaan 10 euron arvoisia taksikuponkeja, jotta he pääsevät turvallisesti kotiin öisin.

Jotkut kaupungit Saksassa ovat alkaneet jakamaan naisille 10 euron arvoisia taksikuponkeja, jotta he saavat yöaikaan turvallisen kyydin kotiovelle.

Ohjelma toimii siten, että naiset henkilökohtaisesti hakevat taksikuponkinsa, tyypillisesti kirjastosta tai kunnallistoimistosta, ja rekisteröityneet käyttäjät saavat jopa 20 kuponkia vuodessa. Yhdellä kupongilla voi kulkea 10€ edestä taksilla. Jos määrä ylittyy, asiakas maksaa ylimenevän osan itse. Alle 10€ matkasta ei saa vaihtorahaa.

Jotkut kaupungit rajoittavat kuponkien saamisen ainoastaan kunnan asukkaille, kun taas toiset kaikille naisille, mukaan lukien transnaisille. Kupongit ovat ”ilmaisia”, eli veronmaksajien kustantamia.

Ilmaiset taksikupongit ovat olleet erittäin suosittuja, mikä on asettanut sille kuitenkin rajoitteensa. Esimerkiksi Münchenin myöntämät varat ohjelmaan loppuivat jo tänä keväänä. Toiset kaupungit nyt pohtivatkin miten vastata korkeaan kysyntään rajoittuneilla resursseilla ilman, että ohjelman tehokkuus kärsii.

Aloite taksikupongeista on seurausta kasvaneesta naisiin kohdistuvasta seksuaalisesta väkivallasta Saksassa, jonka syynä on tietenkin lisääntynyt kaduilla notkuvien rotumuukalaismiesten määrä. Taksiohjelman aloittajathan eivät tätä kuitenkaan myönnä, niin kuin voi päätellä Mannheimin ”yhtenäisten mahdollisuuksien virkailijan”, Zahra Deilamin lausunnosta:

”Naisten yötaksi on erittäin tärkeä toimenpide, mutta pohjimmiltaan se taistelee ainoastaan näiden patriarkaalisten olosuhteiden sivuvaikutuksia vastaan.”

Lisääntynyt naisiin kohdistuva väkivalta ja seksirikollisuus ovat siis maahanmuuton sijaan ”patriarkaalisuuden” aiheuttamaa, eli valkoisen heteromiehen syytä.

Lähde: Bloomberg

Lue lisää aiheesta:
Tilaa
Ilmoita
1 Kommentti
Uusin
Vanhin Äänestetyin
Palautteet
Näytä kaikki kommentit
Kauko Aalto

Luonnolliset näiden taksikyytien kuskit täytyy olla Lähi- Idän ja Afrikan muslimimiehet, näin he työllistyvät ja kotoutuvat ja naisetkin saavat tutustua tähän kiehtovaan kulttuuriin (luonnollisesti kaikki näiden kuskien sosiaalituet pidetään voimassa, niitä jopa voitaisiin korottaa, koska he osoittavat kiinnostuksensa työntekoon).
 

Uusimmat uutiset