Kiistäminen olisi virallisen syytteen alainen rikos, josta voidaan tuomita sakkoa tai enintään kahden vuoden vankeusrangaistus.
Hallitus esittää, että rikoslakiin lisätään erillinen rangaistussäännös holokaustin ja muiden vakavien kansainvälisten rikosten kiistämisestä. Kiistäminen olisi virallisen syytteen alainen rikos, josta tuomittaisiin sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta.
Esitys perustuu EU:n rasisminvastaiseen puitepäätökseen. EU-komissio on käynnistänyt Suomea vastaan rikkomusmenettelyn sen täytäntöönpanosta.
Hallitus antoi esityksen eilen eduskunnalle. Ehdotetun lain on tarkoitus tulla voimaan syksyllä.
Lähde: Yle
Seuraavaksi sitten kielletään kiistämäsä että ihmisellä ei ole kuin kaksi sukupuolta, niitä kun nyky”totuuden” mukaan on vähintään 40. Yhtä totta tuo kun joku K-kausti.
En nyt kiistä mitään kausteja, mutta tämmösillä laeilla taataan että eri asioista kuten sodista, voidaan kertoa ”virallinen totuus” jota ei saa kiistää vaikka asiassa ei olisi totta juuri mikään. Niitä ei voi siis myöskään myöhemmin tutkia, voi vain toistaa sitä ”virallista totuutta”
Surullista. Ei tule kovin montaa tositapahtumiin perustuvaa asiaa, jota ei saa kyseenalaistaa. Noh… ehkäpä niillä on nyt todisteet kuudesta miljoonasta 🙂
On ollut vuosikymmeniä.