Washingtonin ja Moskovan välisten jännitteiden kärjistyminen ei lupaa hyvää Ukrainan tulitaukomahdollisuuksien kannalta.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump määräsi perjantaina 1. elokuuta kahden ydinsukellusveneen käyttöönoton poikkeuksellisesti ajauduttuaan kärjistyneeseen sanasotaan sosiaalisessa mediassa Venäjän turvallisuusneuvoston varapuheenjohtajan Dmitri Medvedevin kanssa.
Truth Social -kanavallaan Trump sanoi ”erittäin provosoivien lausuntojen perusteella”, että hän ”määräsi kaksi ydinsukellusvenettä sijoitettavaksi asianmukaisille alueille siltä varalta, että nämä typerät ja kiihottavat lausunnot ovat enemmän kuin vain sitä”.
”Sanat ovat hyvin tärkeitä, ja ne voivat usein johtaa tahattomiin seurauksiin, toivon, että tämä ei ole yksi niistä tapauksista”, presidentti kirjoitti.
Trump ei sanonut viestissään, tarkoittiko hän ydinkäyttöisiä vai ydinaseistettuja sukellusveneitä. Hän ei myöskään kertonut tarkemmin tarkoista sijoituspaikoista, jotka Yhdysvaltain armeija pitää salassa.
Perjantai-iltana lähetetyssä Newsmaxin haastattelussa Trump kuitenkin sanoi sukellusveneiden olevan ”lähempänä Venäjää”.
Trumpin huomautukset tulivat tunteja sen jälkeen, kun Venäjän presidentti Vladimir Putin oli sanonut Moskovan aloittaneen hypersonisen ydinkäyttöön soveltuvan Oreshnik-ohjuksensa massatuotannon ja voivan sijoittaa ne vuoden loppuun mennessä Valko-Venäjälle, joka on Venäjän läheinen liittolainen Ukrainan naapurissa.
Ydinaseuhkaukset tulivat, kun Trumpin ensi viikon lopulle asettama määräaika lähestyy, jossa Venäjän on ryhdyttävä toimiin Ukrainan sodan lopettamiseksi tai kohdattava tarkemmin määrittelemättömiä uusia pakotteita.
Putin, joka on johdonmukaisesti torjunut tulitaukoa koskevat vaatimukset, sanoi perjantaina haluavansa rauhaa, mutta että hänen vaatimuksensa lähes kolme ja puoli vuotta kestäneen hyökkäyksen lopettamiseksi ovat ”ennallaan”.
Näihin vaatimuksiin kuuluu, että Ukrainan on luovuttava alueista ja lopetettava pyrkimykset liittyä Natoon.
Valko-Venäjän presidentin Aleksandr Lukašenkon rinnalla puhunut Putin sanoi, että valkovenäläiset ja venäläiset asiantuntijat ”ovat valinneet paikan Oreshnik-ohjusten tuleville asemille”.
”Työ on nyt käynnissä näiden asemien valmistelemiseksi. Todennäköisesti saamme tämän asian päätökseen vuoden loppuun mennessä”, hän lisäsi.
Lähde: European Conservative