Eurooppa Politiikka

Friedrich Merz valittiin liittokansleriksi – kaikesta huolimatta

Kuva: kuvakaappaus/Youtube.

Friedrich Merz (CDU) on nyt virallisesti valittu Saksan uudeksi liittokansleriksi – mutta ei ilman draamaa. Ensimmäisessä äänestyksessä epäonnistuttuaan Merz tarvitsi toisen kierroksen saadakseen tarvittavan enemmistön.

Kyseessä oli ensimmäinen kerta Saksan liittotasavallan historiassa, kun liittokansleriehdokas ei tullut valituksi ensimmäisellä kerralla – mikä monien tarkkailijoiden mukaan heittää varjon Merzin liittokanslerin viran ylle alusta alkaen.

Tiistain ensimmäisellä kierroksella 310 kansanedustajaa äänesti Merzin puolesta – viisi liian vähän. Toisella kierroksella CDU:n johtaja keräsi kuitenkin 325 ääntä ja varmisti liittokanslerin paikan.

Ensimmäisen kierroksen epäonnistumista on kuvailtu järkyttäväksi, ja näyttää siltä, että jotkut parlamentin jäsenet käyttivät äänestystä osoittaakseen tyytymättömyyttään.

Politiikan tutkija Ann-Kristin Köllnin mukaan ensimmäisen kierroksen odottamaton tappio saattoi johtua sosiaalidemokraattien loikkaajista. SPD:n nuorisoliitto ja vasemmisto ovat avoimesti vastustaneet CDU/CSU:n kanssa tehtyä koalitiota, joka on heidän mielestään vienyt puolueen liian kauas oikealle.

Merz johtaa nyt CDU/CSU:n ja SPD:n koalitiohallitusta. Sosiaalidemokraattien puoluejohto hyväksyi tämän kokoonpanon virallisesti huhtikuussa – mutta ilmeisesti ei ilman vastustusta riveissä.

Lähde: Fria Tider

Lue lisää aiheesta:
Tilaa
Ilmoita
1 Kommentti
Uusin
Vanhin Äänestetyin
Palautteet
Näytä kaikki kommentit
Ilkka Manttari

On se kummallista kun kukaan poliitikko Euroopassa ei enää suhtaudu ihmisiltä kerättäviin verorahoihin vakavasti. Ne ovat vain jotakin mitä voidaan jakaa kevyesti mihin haluttaa. Näinköhän kohta ollaan tilanteessa josta Britit ja Yhdysvallat saavat taas nostaa Euroopan suosta mihin ajattelemattomat poliitikot ovat meidät upottaneet. Kohta riittää Trumpille työsarkaa.