Valtavan paineen ja syytösten alla, joiden mukaan Puola on muuttumassa epäonnistuneeksi valtioksi, Tusk on pakotettu ryhtymään toimenpiteisiin Puolan rajalla.
Puola aikoo palauttaa väliaikaiset rajavalvontatoimet sekä Saksan että Liettuan rajalla, mikä on jo herättänyt reaktion Saksan liittokanslerilta Friedrich Merziltä.
Puolan pääministeri Donald Tusk ilmoitti tiistaina toimenpiteestä ja totesi: ”Olemme päättäneet palauttaa väliaikaisen rajavalvonnan Puolan ja Saksan sekä Puolan ja Liettuan rajalla.” Hän lisäsi, että Puolan sisä- ja hallintoministeriö valmistelee parhaillaan lain täytäntöönpanemiseksi tarvittavia toimenpiteitä.
Hän sanoi, että uusien rajavalvontatoimenpiteiden tarkoituksena on ”rajoittaa ja vähentää hallitsematonta maahanmuuttajien liikkumista edestakaisin”.
Viime aikoina on julkaistu useita videoita, joissa saksalaiset poliisit heittävät maahanmuuttajia rajan yli, mikä on saanut puolalaiset perustamaan kansalaispartioita eri rajanylityspaikoille. Tilanne on edelleen epävakaa.
”Mielestäni tilanne on vakava. En aio suhtautua siihen välinpitämättömästi 6. elokuuta jälkeen. Aion varmasti kutsua koolle hallituksen neuvoston. Haluan saada kaikki tilastotiedot laittomista maahanmuuttajista”, ilmoitti Puolan tuleva presidentti Karol Nawrocki.
🚨BREAKING‼️
🇵🇱🇩🇪
Angry Poles on the Polish-German border. pic.twitter.com/JUxE9qoe8G— Based Poland 🇵🇱 (@Poland_Based) June 29, 2025
For my English speaking Audience, here's what the situation looks like in Poland right now.
German authorities have been offloading illegal migrants into Poland in droves.
Polish Patriots are volunteering at the border to prevent this invasion.
PROTECT POLAND AT ALL COSTS!
🇵🇱 pic.twitter.com/dg19bgwnh3— Dominik Andrzejczuk (🇵🇱,🇺🇸) (@QuantumDom) June 29, 2025
Lisäksi Tuskin päävastustaja, Puolan laki ja oikeus-puolue (PiS), jatkaa hänen kovakouraista kritiikkiään asiassa.
”Saksa siirtää säännöllisesti laittomia maahanmuuttajia meidän puolelle. Valtio on luopunut vastuustaan, kaaos ja laittomuudet lisääntyvät päivä päivältä. Viranomaisilla ei ole keinoja toimia. Heidät on jätetty oman onnensa nojaan. ”Paperivaltio” on jälleen kerran epäonnistunut. Tavalliset ihmiset – kansalaiset – ovat alkaneet järjestäytyä puolustamaan rajaa. Emme jätä heitä yksin”, kirjoitti PiS-puolueen johtaja Jarosław Kaczyński.
Hän lisäsi, että ”Laki ja oikeus -puolueen parlamentaarikot ja aktivistit matkustavat rajalle. Tuemme niitä, jotka taistelevat perheidemme turvallisuuden puolesta. Vaadimme välittömiä toimia: kieltoa tulla Puolan alueelle Lähi-idästä ja Pohjois-Afrikasta tuleville ihmisille sekä satunnaistarkastusten palauttamista Saksan rajalla. Puolan turvallisuus ei ole neuvoteltavissa.”
Merz: ”Saksa sitoutuu Schengen-alueen säilyttämiseen”
Tusk paljasti, että hän oli käynyt useita keskusteluja Saksan liittokanslerin kanssa ja ilmoittanut, että ”Puolan kärsivällisyys tässä asiassa ei ole rajatonta”, erityisesti kun otetaan huomioon muutokset käytännöissä, jotka vaikeuttavat henkilöiden oikeutetun palauttamisen Puolaan.
Saksan liittokansleri Friedrich Merz kommentoi tiistaina tapahtumia ja vahvisti Saksan ”tiiviin yhteistyön Puolan kanssa rajavalvonnan alalla”.
Hän korosti lisäksi Saksan sitoutumista Schengen-alueen säilyttämiseen, mutta painotti, että ”se voi toimia vain, jos sitä eivät väärinkäytä rikolliset, jotka salakuljettavat maahanmuuttajia”.
Erityisesti Merzin vaalivoiton jälkeen Saksa perusti useita rajavalvontapisteitä maan rajoille. Monissa tapauksissa saksalainen poliisi käännyttää nämä maahanmuuttajat rajalla. Puolalaiset haluavat ilmeisesti heidän jatkavan matkaansa Saksan alueelle, mikä lisää jännitteitä.
Samaan aikaan Liettuan ulkoministeri Kestutis Budrys paljasti lehdistötilaisuudessa Vilnassa, että Puolan ulkoministeri Radosław Sikorski oli ilmoittanut hänelle maanantai-iltana Puolan aikomuksesta tiukentaa valvontaa Liettuan ja Puolan välisellä rajalla.
Budrys korosti, että on tärkeää arvioida ”todelliset luvut, dynamiikka ja Liettuan ja Puolan alueella pidätettyjen laittomien maahanmuuttajien määrä. Osa tiedoista on jo käytettävissämme”.
Hän päätti puheensa toteamalla, että on tarpeen ottaa käyttöön tehokkaita toimenpiteitä, jotka ”eivät riko yhteistä etuamme ihmisten vapaasta liikkuvuudesta ja jotka myös edistävät pyrkimyksiämme suojella tiukasti Euroopan unionin ja Naton ulkorajaa”.
🇵🇱🇩🇪"That’s how the f**king German police work."
Tensions are rising at German-Polish border crossings as German police are accused of dumping migrants on Polish territory.
However, many simply head right back into Germany. pic.twitter.com/JBFUFM9vI5
— Remix News & Views (@RMXnews) July 1, 2025
Lähde: Remix News