”Euroopan maahanmuuttokriisin arkkitehtia” ja ”avoimien rajojen kuningatarta” Angela Merkeliä on kritisoitu uusista kommenteista konferenssissa, johon osallistui myös entisiä pakolaisia.
”Jos joku saapuu Saksan rajalle ja sanoo tarvitsevansa turvapaikkaa, hänelle on annettava oikeudenmukainen maahantuloprosessi. Minun mielestäni prosessi voi tapahtua rajalla, mutta prosessin on tapahduttava”, Merkel sanoi.
Merkel syytti liittokansleri Friedrich Merziä ”antautumisesta” maahanmuuttovastaisen AfD-puolueen painostukselle. Sekä Merkel että Merz ovat kristillisdemokraattisen unionin (CDU) jäseniä.
Merkel oli Saksan johdossa vuosina 2015–2016, jolloin yli miljoona laitonta maahanmuuttajaa saapui Eurooppaan pelkästään vuonna 2015, pääasiassa Syyriasta, Afrikasta ja Etelä-Aasiasta.
Aiemmin tänä Itävallan entinen liittokansleri Sebastian Kurz syytti Angela Merkelin vuoden 2015 avoimien rajojen maahanmuuttopolitiikkaa oikeistolaisen Vaihtoehto Saksalle (AfD)-puolueen noususta, jonka kannatus on noussut huimasti saksalaisten kyllästyessä maahanmuuttajien rikollisuuteen ja sosiaalietuuksien väärinkäyttöön, kun he joutuvat kärsimään seurauksista.
Vasta toukokuussa Merkel esitti kiistanalaisia kommentteja tiukemmista rajavalvontatoimista. Entinen liittokansleri varoitti, että kansalliset rajavalvontatoimet eivät toimisi, ja uhkasi samalla Euroopan vapaan liikkuvuuden periaatetta.
”En usko, että pystymme torjumaan laittoman maahanmuuton lopullisesti Saksan ja Itävallan tai Saksan ja Puolan välisillä rajoilla”, hän sanoi tuolloin.
Samaan aikaan Puola on päättänyt palauttaa väliaikaiset rajavalvontatoimet Saksan ja Liettuan rajalla, pääasiassa vastauksena siihen, että Saksa on tuonut maahanmuuttajia Puolaan ja kansalaiset ovat joutuneet perustamaan omia kansalaispartioita estääkseen näitä toimia.
Lähde: Remix News
Suomi on ihmisoikeuksia (priorisoivasti) kunnioittava valtio, Suomeen loikannut wagner sotilas esim. tulee saamaan turvapaikan, tämä tulee aloittamaan näiden loikkareiden rajun lisääntymisen. Meillä on kokemusta näistä asioista, Ruandalaispappi, joka lietsoi kansanmurhaa, oleskelee maassamme, ja hänen maineensa puhdistamiseen on mennyt miljoonia euroja.